Test YONGNUO RF-603

Wyzwalacze YONGNUO RF-603 otrzymałem do przetestowania od firmy mega-pixel za co jestem wdzięczny Panu Michałowi. Tym chętniej przetestowałem zestaw, ponieważ od dłuższego czasu z powodzeniem użytkuje starszego brata czyli wersję RF-602.

Zawartość zestawu YONGNUO RF-603 występuje w dwóch wersjach, C dla Canona i N dla Nikona. Różnica to rozkład bolców w stopce. Ja testowałem wyzwalacze z Canonem 50D, a więc wersję YONGNUO RF-603 C.

  • 2 x moduł (zintegrowany nadajnik i odbiornik)
  • Kabelek do wyzwalania migawki z wtyczką do konkretnego modelu aparatu ( w moim przypadku Canona 50D)
  • Instrukcję i……tyle

W zestawie brak baterii, kabelka PC-PC czy choćby z wtyczką jack do lamp studyjnych. Jednym słowem nędza biorąc pod uwagę wyposażenie starszego brata.

Parametry techniczne według producenta

  • Częstotliwość: 2,4 GHz
  • Ilość kanałów: 16
  • Zasięg: do 100m
  • Zasilanie: 2 baterie AAA
  • Czas czuwania:  45 godzin
  • Maksymalny czas synchronizacji: 1/250 sek
  • Gniazdo synchronizacji z aparatem: jack 2,5mm
  • Gniazdo synchronizacji z lampą: gniazdo PC, gorąca stopka z przekazywaniem automatyki TTL w przypadku instalacji lampy
  • Wymiary: 80 (dł.) x 30 (szer.) x 20 (wys.) mm
  • Antena: wbudowana
  • Waga : 66g

Budowa

Główna zmiana w stosunku do  YONGNUO RF-602 to nadajnik i odbiornik zintegrowany w jednym module. Dodatkowo przełącznik kanałów powędrował pod baterię, zamiast 3-bolcowego gniazda mamy teraz klasyczne gniazdo PC i jack 2,5mm. Kształt modułu YONGNUO RF-603 bardzo przypomina odbiornik z poprzedniej wersji. Jest to ten sam bardzo solidny plastik któremu ciężko coś zarzucić jeśli chodzi o jakość. Niestety przełącznik on-off nie zmienił swojego położenia i po założeniu lampy na sanki staje się niedostępny. Musimy więc pamiętać o włączeniu modułu przed wsunięciem lampy. Metalowa stopka modułu jest solidna i ciasno siedzi w sankach aparatu, ale nie posiada żadnej blokady.

W poprzedniej wersji  można było to firmie YONGNUO  wybaczyć – nadajnik był osobno,  mały, zgrabny i w ogóle. Odbiorniki posiadały plastikowe stopki, ale w zamian był gwintowany otwór 1 cala do solidnego zamocowania na uchwycie przegubowym lub choćby bezpośrednio na statywie. Z takiego rozwiązania korzystałem montując odbiorniki w uchwytach nie martwiąc się że coś się wysunie i rozbije.

Jak wspomniałem wyżej  YONGNUO RF-603 nie posiada blokady i do tego został wykastrowany z gwintowanego otworu. Na pierwszy rzut oka wydaje się to logiczne, bo teraz w stopce modułu znajdują się styki, ale można było przewidzieć dodatkowy otwór z gwintem, gdzieś  obok. Takie rozwiązanie zastosował producent APUTURE TRIGMASTER PLUS. Moduł na aparacie sam  raczej nie wysunie, ale już po uzbrojeniu w lampę może być różnie bo połączenie nie jest zbyt pewne. Występują luzy dodatkowo potęgowane przez ciężar lampy. Podczas testu cały czas podświadomie pilnowałem żeby zbytnio nie wymachiwać aparatem. Podobnie drżałem o zestaw moduł + lampa zamontowany w stopce uchwytu parasolkowego kiedy zaszła potrzeba odchylenia całości do tyłu….. Brak możliwości przykręcenia lub trwałego zablokowania modułu uważam za bardzo poważna wpadkę producenta. Można zapomnieć o komforcie spokojnego fotografowania nie martwiąc się o rozbicie sprzętu. Integracja urządzenia w jeden moduł RX/TX pozwoli zapomnieć nam o zapasowych bateriach CR2 znanych z poprzedniej wersji, które nie zawsze są łatwo dostępne w razie nagłej potrzeby.  Ukrycie przełącznika pod klapką baterii również uważam za plus, choć zdaje sobie sprawę że dla osób często zmieniających kanały może to być wada.

Działanie

YONGNUO RF-603 oczywiście nie przenosi bezprzewodowo automatyki błysku więc wyzwalane lampy ustawiamy w tryb manualny i sami regulujemy moc błysku.

YONGNUO RF-603 nie jest kompatybilny z wyzwalaczami YONGNUO RF-602.

Przełączanie między nadawaniem a odbieraniem następuje automatycznie. Po umieszczeniu modułu na sankach aparatu i naciśnięciu spustu do połowy staje się on nadajnikiem, a wszystkie moduły w pobliżu na tym samym kanale przyjmują role odbiornika.

Podobna sytuacja ma miejsce jeśli naciśniemy przycisk testowy na jednym z urządzeń , np. trzymanym w ręce,  ale wtedy sygnał w odbiornikach jest kierowany do gniazda wyzwalania migawki i dalej przez kabelek do aparatu. Efekt tego taki że nie można testowo wyzwolić lamp, a jedynie zdalnie wyzwolić migawkę. Aby obejść tą niedogodność najpierw wciskamy spust migawki do połowy, a zaraz potem przycisk test na nadajniku. Wtedy lampy zostaną testowo wyzwolone.

Zestaw przetestowałem z lampami:

  • Canon Speedlite 430 EX II
  • Canon Speedlite 430 EX
  • Yongnuo YN 460 II
  • Lampa studyjna Marko Flash Apus Digi 600Ws

YONGNUO RF-603 bez problemu wybudza lampy ze stanu uśpienia po naciśnięciu spustu migawki do połowy.

Podobnie jak poprzednik  YONGNUO RF-603 może pracować  jako tradycyjny wężyk spustowy (przycisk test na obudowie) lub zdalnie za pomocą  drugiego modułu trzymanego w ręce.

Pozostałe przetestowane konfiguracje.

1. Moduł na sankach aparatu, pozostałe z podłączonymi lampami na statywach czyli układ standardowy.

Czas synchronizacji niestety tylko 1/200. Niestety, bo jestem niemiło zaskoczony mając starszy model. Tutaj przy 1/250 deklarowanej przez producenta na dole widać cień migawki.

2. Moduł na sankach aparatu z założoną lampą, pozostałe na statywach. Z  oczywistych względów konfiguracja nie możliwa we wcześniejszej wersji Yongnuo.

Lampa Canona wsunięta na moduł niestety nie jest widziana przez aparat  jako systemowa. Trochę szkoda bo miałem nadzieję że moduł działa w tym przypadku „transparentnie” . Lampa błyska manualnie niezależnie od ustawionego trybu. Żadne dane E-TTL nie są przekazywane. O dziwo w tej konfiguracji udało się zejść z czasem synchro do prawie 1/250 sek . Piszę prawie bo jak dobrze się przyjrzeć cień migawki na dole kadru jest widoczny. Prawdopodobnie  spowodowane jest to zwłoką w przekazywaniu sygnału między modułami, ale lampa na aparacie z modułem niweluje (prawie) ten efekt .

3. Moduł na sankach z lampą/lub bez podpięty wężykiem do wyzwalania migawki, pozostałe moduły na statywach z lampami, a całość wyzwalana kolejnym modułem z ręki. Jednym słowem zdalne odpalanie aparatu wraz z lampami jednocześnie.

W Yongnuo rf-602 taka konfiguracja nie działała. Lampy błyskały, ale zupełnie nie w momencie otwarcia migawki. Tutaj taka konfiguracja działa doskonale. Chyba stosunkowo najrzadziej może się przydać, ale w pewnych zastosowaniach wręcz niezbędna, np. zdjęcia zwierząt z ukrycia, czy choćby autoportret. Czasy synchronizacji jak wyżej 1/200 lub 1/250 w zależności czy w moduł na aparacie jest wsunięta lampa. Jaki widać czas synchronizacji podawany przez producenta nie zgadza się z rzeczywistością. Z moimi lampami  deklarowanej 1/250, a tym bardziej 1/320 nie udało się osiągnąć.

Zasięg i skuteczność

Zdjęcia mówią wszystko. Zasięg jest potężny. W pomieszczeniach „przelatuje” 2 ściany działowe . Co najważniejsze, zasięg idzie w parze ze skutecznością. Podczas testu nie zaobserwowałem żadnych anomalii w postaci blokowania, samoistnych wyzwoleń, itp. Zestaw jest nieczuły na wzajemne położenie modułów czy obrót przy pionowych kadrach. 100% skuteczności.

Podsumowanie

YONGNUO RF-603 na pewno nie rozczarowuje, ale też nie zaskakuje.  Działa niezawodnie, na duże odległość zapewniając  nowe możliwości w stosunku do YONGNUO RF-602. Cieszy możliwość zdalnego jednoczesnego wyzwalania migawki z lampami. Mogło by się wydawać  że systemowa lampa w konfiguracji nr 2 nie działająca w E-TTL’u to wada. Ale przy czasach poniżej czasu synchronizacji powodowało by same problemy. Teoretycznie aparat mógłby dobierać siłę błysku takiej lampy automatycznie, ale przecież nie wiedział by jak błyskają pozostałe. Inne  zalety E-TTL jak HSS i tak nie są przekazywane na pozostałe moduły  więc przydatność takiego rozwiązania jest dla mnie wątpliwa. Błysk na druga kurtynę też nie działa. Pomijam już samą jakość Canonowego E-TTL’a która dla mnie jest mocno dyskusyjna….. A jeszcze w połączeniu z manualnym błyskaniem…. to nie mogło by się udać. Niestety nie obyło się bez większych wpadek (mocowanie) i małych wad  (czas synchronizacji  i wyposażenie)

Kupić  YONGNUO RF-603 czy YONGNUO RF-602 ?

W tej chwili (czerwiec 2011) nowsza wersja  (2 moduły) jest droższa o ok. 23 zł od starszej (nadajnik i odbiornik). Różnica pomijalna, a w zamian otrzymamy możliwość wyzwalania dodatkowej lampy na aparacie.  Jeśli nie przeszkadza nam konieczność dokupienia dodatkowych kabelków do lamp studyjnych , nieco dłuższy czas synchronizacji i niezbyt pewnie mocowanie to myślę że nowsza wersja jest godna uwagi. Jeśli ktoś posiada poprzednią wersję to rewolucji nie będzie po przesiadce. Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie „czy potrzebuje funkcjonalności nowej wersji” i  decyzja będzie prosta. Wahanie oznacza brak takiej potrzeby i lepiej zostać przy YONGNUO RF-602 .

Dołącz do rozmowy

28 komentarzy

  1. Dzięki za test, mam pytanka:

    1. Czy można wyzwolić więcej lamp jednocześnie ? np. poprzez trzy odbiorniki i jeden nadajnik (wyzwalając w ten sposób 3 lampy).

    2. Czy jest to twoim zdaniem, najlepsza budżetowa propozycja na rynku w obecnaj chwili ? i czy możesz podać konkurencyjne modele/producentów ?

    Dzięki 🙂
    Pozdrawiawm

    1. 1. Oczywiście. Producent nie wspomina ile maksymalnie, ale nie widzę technicznych przeszkód żeby wyzwolić nawet 100 lamp jeśli dysponuje się odpowiednią liczbą urządzeń
      2. Nie wiem czy najlepsza. Na pewno warta uwagi. Inne wyzwalacze które testowałem znajdziesz tutaj https://forys.net/arty/ . Każdy ma coś, co nie ma inny i vice versa. Najlepiej wybrać „pod siebie”. Dodatkowo google pod hasłem „wyzwalacze radiowe” dużo podpowie 🙂

  2. mimo opisanych wad ma ten zestaw jeszcze jedną bardzo dużą zaletę – każdy odbiornik może pełnić role backupu dla nadajnika gdy ten padnie – a w 602 i innych trzeba było kupić zapasowy nadajnik na backup

  3. Kupiłem komplet 2xRF-603 i faktycznie wyposażenie rozczarowuje, ale.. dokupiłem też pojedyńcze urządzenie i z tym z kolei w pudełku nie ma kabla do wyzwalania migawki ale jest kabel do wyzwalania lamp studyjnych, więc jak komuś zależy na wyzwalaniu lamp studyjnych a nie migawki polecam kupować pojedyńczo, pozdrawiam

  4. mam już 4 jednostki, po pierwszych testach powiem tak, – używanie w ruchu wpiętej na tym 580ex to samobójstwo – urządzenie pod takim obciążeniem wysuwa się z sanek – muszę dokupić bracket i podłączyć lampę kablem do sanek wyzwalacza żeby temu zapobiec. Pewność wyzwoleń na poziomie 99% – w poprzednich powerluxach fw-b1 miałem 100% Ale za to zasięgi, uniwersalność, budowa, rekompensuje resztę ! produkt nie jest dla każdego, idiotyczny błąd z brakiem blokady i problemy ze zdobyciem kabelków – jakby producent bał się swojego sukcesu…

  5. mam problem z wyzwalaczem. Wczoraj było z nim jeszcze wszystko okej, a dziś nie chce mi wyzwolić lampy. Lampa 430 ex II w trybie manualnym, puszka 5D. próbowałem zmieniac kanały, urządzenia komunikują się, zapalają sie diody jak nastaje wciśnięcie migawki ale błysku nie ma. próbowałem też na lampie YONGNUO YN460-II. ten sam efekt. co mogę zrobić? Komunikacja sprzetu na pewno jest, bo opcja węża spustowego działa. Jakies pomysły?

    1. To by sugerowało że coś ze stopką skoro wężyk spustowy działa. Ja przed odesłaniem do serwisu zapewne bym rozkręcił i oblukał czy kabelek się nie odlutował, może zimny lut etc. Ale oczywiście nie namawiam 🙂

  6. Mam canona 450d i lampę speedlite 430 ex. Kupiłem yangnuo 603 rf. Mam taki problem że jeśli nastawie lampę manualnie i naciśnę spust migawki do połowy to lampa sama przechodzi na ettl i błyska pełnym błyskiem. Jak to rozwiązać

    1. Czasami nie chodzi Ci o opisaną tu konfigurację nr 2 – lampa na module i całość wsunięta w sanki aparatu ?

  7. Witam.
    Ostatnio kupiłem zestaw YongNuo RF-603, ale nie przewidziałem jednej rzeczy. Mianowicie: RF-603 nie można użyć jako nadajnika lampy jeżeli nie znajduje się on w sankach aparatu. Nawet wyprowadziłem z lampy (580EXII) kabelek, aby dostarczyć do 603-ki sygnał z aparatu i wtedy d..a, lampa (430EXII) jako dodatkowa lampa zaczyna disco.
    Ja chciałbym założyć bezpośrednio na sanki aparatu lampę tak żeby wszystkie pomiary działały, a nadajnik 602-ki podpiąć przez PC do gniazda z boku w aparacie. Powiedzcie czy ta opcja działa i czy w zestawie YongNuo RF-602 jest taki kabelek.
    Pozdrawiam.

  8. Wyprowadzenie kabelka z lampy nic nie da bo RF-603 to zintegrowany nadajniko-odbiornik i gniazdo PC działa „w jedną stronę” i służy do podłączenia lampy która nie ma stopki, np studyjnej. Nie do końca rozumie też cel i sens połączenia „[..]wyprowadziłem z lampy (580EXII) kabelek, aby dostarczyć do 603-ki sygnał z aparatu”.
    Nadajnik w RF-602 ma gniazdo PC i do niego możesz podłączyć aparat. Potrzebujesz kabelka PC – PC którego nie ma w zestawie. Będzie to działać z lampą na sankach, ale oczywiście czasu synchro nie przeskoczysz.

    1. Witaj.
      Cel mojego podłączenia jest taki: Zdjęcia na dużej sali. lampa na aparacie z pełną automatyką, tak żeby nie kręcić cały czas mocą lampy (nie mówiąc że raz już wypadła mi na podłogę lampa z FR-603). Dodatkowe 2 lub 3 lampy na odpowiednio ustawionej mocy jako doświetlenie. Mój problem to to, że z FR-603 nie mogę tego zrobić. FR-603 zaczyna być nadajnikiem gdy jest wsunięty w sanki aparatu i po wciśnięciu spustu migawki dostaje sygnał poprzez jeden ze styków. Dlatego właśnie ten kabelek, który powodował uruchomienie nadajnika. Jeden masa drugi środkowy bolec na lampie/aparacie i trzeci do wzbudzenia nadajnika. Wszystko zagrało, Po naciśnięciu spustu migawki na „1” nadajnik zaświecił potwierdzając gotowość, ale odbiornik zaświecił czerwoną diodę a lampa zaczęła błyskać. Po wciśnięciu spustu do końca lampa na aparacie dział poprawnie a ta druga nic. Po wyłączeniu lampy na aparacie nadajnik działa i lampa na odbiorniku błyska prawidłowo. Powiedz mi czy nadajnik FR-602 mogę podpiąć do aparatu przez PC założyć lampę na sanki i czy odbiorniki będą wyzwalać pozostałe lampy?

  9. Witam , planuje zakup Yongnuo RF-603 do pracy w studiu z lampami studyjnymi i tu moje pytanie czy w zestawie jest Kabelek do połączenia wyzwalacza z lampami studyjnymi , czy ew ktoś orientuje się gdzie taki dostane?! Czy ew da radę przypiąć do kabla synchro jack-pc?

    1. Potrzebujesz kabla PC-PC którego nie ma w zestawie. Łatwo kupisz na pchlim targu (allegro) lub w sklepie foto. Gniazdo jack służy do podpięcia kabla do wyzwalania migawki.

  10. Witam,

    Kupiłem Yongnuo RF-603 N3 Nikon 2x w celu wyzwalania migawki w aparacie. niestety urzadzenie nie dzila a instrukcja jest bardzo niejasno i ubogo napisana ( w j. angielskim – co nie stanowi zadnego problemu).
    Czy moge prosic o instrukcje krok po kroku jak to urzadzenie zainstalowac tak abym mogl wyzwalac migawe ( zalezy mi na czasie)
    Pozdrawiam

    1. Manual masz tutaj. Jak coś jest nie jasne to pytaj. „Nie działa” to bardzo ogólne stwierdzenie i ciężko coś wywnioskować.

  11. Witam, zamierzam kupić te wyzwalacze w wersji dla Canona.
    W związku z tym mam pytanie czy można je podpiąć gniazdo PC w nadajniku i gniazdo PC( (50D) w aparacie a na stopkę aparatu włożyć lampę.
    Chodzi mi o to by lampa na aparacie była w TTLu zaś lampy wyzwalane full manualne.
    Czy jest to możliwe ?
    Pozdrawiam.

  12. Witam. Chcę zakupić ten wyzwalacz RF-603 do Nikona D3000, moje pytanie to który typ tego wyzwalacz będzie pasować do mojego nikona C1 C3 N1 N2 N3? Który z tych? W opisach nie piszę nigdzie o moim typie aparatu. Tylko na jednej stronie znalazłam mój aparat przy typie N3.

    1. RF-603 C1: CANON 60D/600D/650D/550D/1000D/450D/400D/350D/300D
      PENTAX K20D/K200D/K10D/K100D
      Samsung GX-20/GX-10
      RF-603 C3: CANON 7D, 1D, 1DS, 5D, 5D II 50D / 40D / 30D / 20D / 10D
      RF-603 N1: NIKON D800/D3X/D3//D2X/D2H/D1H/D1X/D700/D300/D200/D100
      RF-603 N2: NIKON D80/D70S
      RF-603 N3: NIKON D600/D90/D5000/D5100/D3100/D7000/D7100

  13. Przy okazji jeszcze takie pytanie czy wyzwalacz pracuję z lampą SB600?

    1. Niestety nie

      Nikon SB-910, SB-900, SB-800, SB-700, SB-28, SB-27, SB-26, SB-25, SB-24 (Not compatible with Nikon SB-600)

  14. Hej, wie ktoś czy rf603 komunikują się z rf603II ? Mam drugą wersję, ale muszę dokupić więcej odbiorników i zastanawiam się czy pierwsza wersja podejdzie…

  15. Witam, jak ustawić nadajniki aby w trybie BULB wyzwalały migawke jednym naciśnienięciem a następnym zamykały? Mozna tak w ogole ustawic te nadajniki, bo jak na razie moge wyzwalać tryb bulb trzymajac przycisk tak samo w sumie jak spust od migawki, co mi nic nie daje. 🙂

    1. Ustawiłeś aparat w tryb Bulb ? Jedno naciśnięcie powinno otworzyć migawkę, a kolejne zamknąć.

  16. Witam. Mam aparat Panasonic Lumix GH3. Czy ten wyzwalacz (RF-603) będzie działać na panasonicu? Nie mogę nigdzie znaleźć informacji na ten temat.

  17. Witam,

    Jestem posiadaczem Nikona 5200, do zdjęć marko chciałem zbudować set – 2 palnikowy ( 2 lampy sb 300 + nadajnik rf-602rx, niestety ten zestaw nie działa)
    Czy jest jakoś możliwość uruchomienia tych lamp zdalnie przez ten wyzwalacz ?

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.