Test PHOTTIX PT-04 II vs YONGNUO RF-602

PHOTTIX TETRA PT-04 II

Zestaw phottix PT-04 II trafił do mnie z Honk-Kong’u (dużo taniej niż w Polsce) jakiś czas temu w związku z zabawami w strobist. Miał być tanią alternatywą do kabelków w amatorskim błyskaniu.

Zawartość zestawu:

  • nadajnik na sanki
  • 1-3 odbiorniki w zależności od zestawu. Dodatkowe bez problemu dostępne.
  • kabelek synchro PC – JACK 3,5mm oraz adapter JACK 6mm
  • baterie i papierki

Parametry techniczne według producenta

  • zasilania nadajnika to bateria 23A 12V która jest w zestawie
  • zasilanie odbiornika – 2 baterie AAA – są w zestawie
  • częstotliwość pracy 433 Mhz, kodowany sygnał, 4 kanały
  • czas synchronizacji do 1/250s
  • zasięg pracy do 30m na otwartej przestrzeni
  • odbiorniki posiadają gniazda PC (synchronizacji)
  • nadajnik posiada gniazdo sychronizacji z aparatem
  • czas pracy na bateriach – do 20 000 wyzwoleń
  • czas pozostawania w trybie czuwania – 1 rok


W moim zestawie z  3 odbiornikami były tylko dwa kabelki i dwa adaptery. Trzeci odbiornik był w oddzielnym opakowaniu i wygląda na to, że kabelek do dodatkowego odbiornika się nie należy 🙁  Kabelki są przeznaczone do podłączenia odbiorników i lamp studyjnych lub do podłączenia aparatu z nadajnikiem. Więc jeśli chcemy wyzwalać lampy systemowe z gniazda PC sami musimy kupić (nie tak znowu tanie) kabelki PC-PC. Można kupić jeden kabelek PC-PC, rozciąć na połowę i dolutować gniazdo na kabel typu JACK ( może być stereo). W ten sposób otrzymamy dwie przejściówki GNIAZDO JACK – PC. Ja tak właśnie zrobiłem i zaoszczędziłem parę złotych. Dlaczego warto odpalać lampy systemowe przez gniazdo PC jeśli tylko istnieje taka możliwość ? O tym trochę dalej…

Wykonanie zestawu takie sobie. Nie sprawia wrażenia że „zaraz rozpadnie się w rękach” ale szału nie ma. Najmniej zaufania wzbudza stopka w nadajniku z plastikowym gwintem i nakrętką oraz dziwny bolec przenoszący sygnał. Wcześniej czy później te gwinty się wyrobią. Klapki od baterii siedzą ciasno, przełączniki łatwo dostępne choć małe .  Metalowe uchwyt w odbiornikach do mocowania na statywie/stopce to prawdziwa porażka…

Po zamontowaniu na statywie i uchwycie przegubowym w połączeniu z lampą EX 430 II lampa kiwa się na wszystkie strony i odnosi się wrażenie że zaraz wyrwie śrubę z odbiornika. Wywiercenie otworu  w uchwycie, tak aby od spodu opierał się na obudowie nieco poprawia sytuację, ale i tak trzeba uważać. Jeśli komuś sprzęt miły, to jedynym rozwiązaniem jest powieszenie odbiornika na kawałku tasiemki/sznurka i podłączenie do lampy kabelkiem PC-PC. Szczęśliwi którzy mają gniazdo PC w lampach. Pozostali tacy, jak ja,  muszą zakupić dodatkową kostkę synchro z gniazdem, która o 30 zeta nas zuboży. Lampa dużo droższa więc polecam ten sposób mocowania.  Teoretycznie uchwyt można zamontować  na sankach np. plastikowej podstawki pod lampę, ale szyna jest tak wąska że nie ma to sensu. Nie da się tego ciasno nasunąć na nic co jest przewidziana jako sanki. W związku z tym uchwyt polecam wkręcać bezpośrednio w śrubę w uchwycie przegubowym. Jeśli użyjemy metalowych sanek które są w zestawie, dodatkowo ciężko jest przykręcić śrubkę blokującą ze względu na utrudniony dostęp. Chyba na ozdobę tylko tą szynę dali…

Niektóre lampy np. Canon EX-430, po krótkim okresie nieużywania przechodzą w stan stand-by w celu oszczędzania energii. Phottixy niestety nie potrafią ich wybudzić z tego stanu i lampa nie odpali 🙁 W EX-430 tego trybu wyłączyć nie można więc mamy dwa wyjścia:

  • co chwile naciskać testowe wyzwolenie na nadajniku
  • biegać co chwile do lamp aby je wybudzić testowym błyskiem

W lampie Canon EX-430 II możemy wyłączyć tryb stand-by. Podejrzewam że w mocniejszej wersji lampy canona także.Zestaw przetestowałem z lampami:

  • Canon EX-430 II
  • Canon EX-430
  • Nikon SB-900
  • Metz 36 c-2
  • Pentax  AF 360 FGZ
  • Pentax AF 540 FGZ

Z lampami Pentaxa aparat synchronizuje się z czasem tylko 1/30 sekundy. Rozwiązanie tego problemu to przylutowanie wewnątrz odbiorników kawałka przewodu między minusem baterii a stopką. Do białego przewodu (masa). Nie do czerwonego !!!! (plus do bolca wyzwalającego). Z pozostałymi lampami z którymi testowałem, phottixy odpalają bez problemu.

YONGNUO RF-602

Ten zestaw również z powodu niższej ceny kupiłem w Hong Kongu na ebay’u zachęcony pozytywnymi recenzjami w sieci. Jest nieco droższy od phottixów – za podobną cenę otrzymamy tylko 2 odbiorniki (w phottixach 3)

Zawartość zestawu:

  • nadajnik na sanki
  • 2 odbiorniki. Dodatkowe można dokupić.
  • kabelek synchro z wtyczką PC
  • kabelek synchro z wtyczką JACK 6 mm + przejściówka na 3,5mm
  • kabelek do bezprzewodowego wężyka spustowego z wtyczką w zależności od wybranego złącza w aparacie
  • kabelek którego miało nie być 🙂 Jest to prawdopodobnie błąd sprzedawcy. Kabelek posiada miniaturową wtyczkę JACK(patrz zdjęcie) i jest to prawdopodobnie kabelek do wężyka spustowego do aparatów Canon xxxD. Jeśli ktoś może potwierdzić lub zaprzeczyć to proszę o oświecenie
  • baterie i papierki

Parametry techniczne według producenta

  • zasilania nadajnika to bateria CR 2 3V – jest w zestawie
  • zasilanie odbiornika – 2 baterie AAA – są w zestawie
  • częstotliwość pracy 2,4 Ghz, 15 oddzielnych kanałów lub nadawanie na wszystkich jednocześnie
  • czas synchronizacji do 1/250s
  • zasięg pracy do 100m
  • nadajnik i odbiorniki posiadają gniazda synchronizacji
  • czas pracy na bateriach nadajnika – do 20 000 wyzwoleń
  • czas pracy na bateriach odbiornika – 45 godzin

Podobnie jak w phottixach w zestawie jest tylko jeden kabelek z wtyczką PC do wyzwalania lamp. Za dodatkową opłatą(ok. 6$) możemy dokupić odpowiedni kabelek z wtyczką PC, ale niestety jesteśmy skazani na wyroby od YONGNUO 🙁 Odbiorniki posiadają niestandartowe gniazda i kabelki muszą posiadać odpowiednią wtyczkę. Prawdopodobnie jest to podyktowane koniecznością stosowania 3 lini sygnałowych do wężyka spustowego, co nie zmienia faktu że gniazdo PC było by miłym dodatkiem. Nadajnik posiada zwykłe gniazdo PC. Kabelka PC-PC niestety brak w zestawie. W Polsce nie spotkałem kabelków do YONGNUO RF 602 , ale są bez problemu dostępne u skośnookich sprzedawców tych zestawów, podobnie jak dodatkowe odbiorniki.

Wykonaniu nic nie można zarzucić.  YONGNUO RF-602 sprawia wrażenie bardziej solidnego od zestawu phottixów. Metalowa stopka w nadajniku jest solidna i pewnie siedzi w sankach, ale nie posiada jakiejkolwiek blokady. Klapka od baterii posiada liche, zawiasowe mocowanie więc przy wymianie należy uważać żeby jej nie urwać. Po zamknięciu jest ok – siedzi ciasno. W odbiornikach jest klasyczna zasówana klapka – bez zastrzeżeń. W przeciwieństwie do phottixów odbiorniki yongnuo przykręcamy do uchwytu przegubowego lub statywu (standartowy gwint chyba 1/4 cala) w pozycji poziomej. Po wsunięciu lampy wszystko jest stabilne, siedzi ciasno i nic się nie chwieje. Sto razy pewniej niż w phottixach – nie mamy wrażenia że zaraz wszystko się rozleci.

Wsunięta lampa praktycznie zasłania dość niefortunnie umieszczony przełącznik ON/OFF. Palcem raczej tam nie dosięgniemy a lampa Canon EX-430 II do największych nie należy. Podobnie z przełącznikami kanałów – bez igły lub malutkiego śrubokręta się nie obejdzie.  YONGNUO RF 602 może działać jako bezprzewodowy wężyk. Wsuwamy odbiornik w sanki aparatu, podpinamy dedykowany kabelek do naszego aparatu i przyciskiem w nadajniku trzymanym w ręce wyzwalamy migawkę. Działa ostrzenie AF, ale trybu BULB nie ma, a szkoda. YONGNUO RF-602 bez problemu wybudza lampy z trybu stand-by.

Zasięg i skuteczność

Zdjęcia mówią wszystko o zasięgu. Oba zestawy testowałem z nadajnikami i odbiornikami „na wprost”. Odległości to maksymalne wartości przy których na 20 testowych błysków skuteczność zbliża się do 100%  zarówno przy poziomym jak i pionowym kadrze.

Phottix PT-04 II jest bardzo czuły na położenie nadajnika względem odbiornika. Przy pionowych kadrach skuteczność spada i trzeba zbliżyć się na 10 metrów aby wyzwalać lampę za prawie każdym razem. Podobnie sprawa ma się w płaszczyźnie poziomej.  „Za prawie każdym” ponieważ zdarza się że phottixy nie odpalają z niewiadomego powodu nawet z 3 metrów. Samoczynnego wyzwalania lamp nie zauważyłem. Dla poprawienia zasięgu wykonałem modyfikacje polegającą na dorobieniu anteny z kawałka drutu w  nadajniku. Opis można znaleźć w sieci. Niestety w moim przypadku spowodowało to spadek zasięgu i skuteczności do zera. Możliwe że coś źle zrobiłem, bo użytkownicy zgłaszają znaczną poprawę działania. 10 – 12 metrów nijak ma się do deklaracji producenta. W pomieszczeniu phottixy „przelatują” ścianę z cegły bez większego problemu.

YONGNUO RF-602 wyzwala lampę z ponad 100 metrów. Z tej odległości mają 100% skuteczność.  Położenia aparatu w pionie i poziomie w żaden sposób nie wpływa na zasięg i skuteczność. Zasięg pokrywa się w z deklaracją producenta. W mieszkaniu „przelatuje” 3 ściany i piętro. Z testów użytkowników na flickr.com wynika że skuteczność przy odbiorniku i nadajniku „na wprost” wynosi 80 metrów.

Możliwe że poziom baterii ma wpływ na zasięg. Swój zestaw testowałem na świeżutkich  akumulatorach sanyo eneloop w odbiornikach i CR 2 w nadajniku.  Zauważono również że zasięg jest większy kiedy odbiornik ustawimy bokiem pod kątem 90 stopni względem nadajnika. Nie testowałem takiego ustawienia, ponieważ osiągane odległości w zupełności mnie zadowalają. Przy najbliższej okazji postaram się to nadrobić, ale nie ma powodu aby nie wierzyć ludziom z flickr’a 🙂 Jak widać na obrazku zasięg można jeszcze skutecznie zwiększyć dorabiając zewnętrzną antenę do nadajnika. Opis tej modyfikacji znajduje się pod adresem http://img193.imageshack.us/i/wifimods.jpg/ . Potrzebna jest mała antena WiFi np. taka jak do karty sieciowej, gniazdo (niekoniecznie), kawałek przewodu, klej i lutownica. Kiedyś może z nudów przetestuje tego moda jak mnie najdzie ochota wyzwalać lampę z blisko 200 metrów robiąc zdjęcia tele 300mm 🙂 Większe zastosowanie takiej modyfikacji widzę w pomieszczeniach, kiedy na przykład ustawiamy lampę za grubą ścianą w drzwiach aby oświetlić przejście. Z drugiej strony, zysk z modyfikacji w takich warunkach jest relatywnie niewielki.

Podsumowanie

Warto dołożyć do zestawu YONGNUO RF-602. Zyskujemy znacznie większy zasięg(blisko 10 razy) połączony z niezawodnością technologii 2,4 Ghz, lepsze wykonanie, pewniejsze mocowanie i wybudzanie lamp ze stanu stand-by, którego brak w zestawie PHOTTIX TETRA PT-04 II na dłuższą metę jest bardzo meczące.

Oba zestawy oczywiście nie przenoszą żadnej automatyki błysku i lampy muszą pracować w trybie manualnym – regulacja mocy jest niezbędna. Największą niedogodnością jaką odczuwam w obu zestawach to brak wyzwalania lamp na druga kurtynę. Jest to najpoważniejsza wada tych wyzwalaczy, ale cóż…. nie za takie pieniądze takie cuda…. W przedziale do ~160 zł (ceny z ebay’a) zdecydowanie stawiam na YONGNUO RF-602 z tej dwójki.

EDIT 12 grudnia 2009

  • W trybie wężyka spustowego w YONGNUO RF-602 jednak działa tryb BULB. Po prostu nieumiejętnie go włączyłem. Sorry za wprowadzenie w błąd.
  • Lampa Canon 420EZ działa z PHOTTIX TETRA PT-04 II po dolutowaniu kabelka – thx Marcin za info. Dokładny opis jak tego dokonać znajduje się na stronie Adama Marczaka
  • Przetestowałem YONGNUO RF-602 działa z Pentaxem K20  i lampą Pentax AF-360 FGZ ale tylko z czasem synchronizacji 1/125s zamiast teoretycznych 1/180s. Podobnie ze starą manualną lampa Nissin. Mój Canon z Nissinem  błyska na standartowym czasie 1/250 s
  • Tryb stand-by w lampach Canona 430 EX, 580 EX i 580 EX II da się wyłączyć „magiczną” kombinacją – szczegóły na stronie Michała Dulemby – thx Adam za info

EDIT 1 luty 2010

1. Przetestowałem wyzwalacze YONGNUO RF-602 z lampa tego samego producenta YONGNUO YN 460-II. Działają bez problemu i synchronizują się z czasem 1/250 sekundy. Z Pentaxem K20 również działają synchronizując się z maksymalnym czasem puszki, czyli 1/180 sekundy.  Lampa YONGNUO YN 460-II wydaje się być ciekawą alternatywą popularnych lamp do strobist’owania. Po więcej szczegółów zapraszam na stronę mojego serdecznego przyjaciela Bartka Wiejaczki, który przeprowadził test lampy błyskowej YN 460II – kliknij w link. Jak wynika z Bartka testu, lampa YONGNUO YN 460-IIbez problemu działa także z wyzwalaczami Phottix PT-04 II. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z testem tej ciekawej lampy.

Dołącz do rozmowy

59 komentarzy

    1. Niestety nie testowałem, ale możliwe że pomoże modyfikacja polegająca na dolutowaniu kawałka kabelka o której pisze w związku z lampami Pentaxa. W sieci można wyczytać opinie że jest to lekarstwo „na wszystko” w przypadku phottixów 🙂 Warto spróbować. Daj znać czy zadziałało.

  1. czyli generalnie yongnuo z pentaxami dziala, ale synchronizacja przy maksymalnie 1/125s? a czy dodatkowe (dedykowane) styki w stopce trzeba izolowac?

    1. Mam wersje do Canona, ale nie wiem czy czymkolwiek się różnią bo działa również na Nikonie D300. Mam 50D i gniazdo wężyka jest inne niż w pentaxie.

  2. Takie ustawienie: 20D, RF-602 jako zdalne wyzwalanie i dwie lampy wyzwalane również przez RF-602. Jak sądzicie, jaki efekt?

  3. nie będzie problemu gdy zastosujemy dwa oddzielne zestawy ustawione na różnych kanałach. Wyzwalacz aparatu uruchamia aparat który wyzwala oddzielnym kanałem lampy. wyzwalając jednym zestawem lampy i aparat zdalnie lampy nie oświetlą sceny (sprawdzone). W tej konfiguracji odpalamy lampę równocześnie z migawką aparatu i zanim migawka zostanie otwarta lampa już nie oświetla sceny.

  4. extra test/porównanie
    a czy ktoś ma wiedzę jak RF-602 działa z lampami Nissin Di622?

  5. Miniaturowy jack to jack 2,5 mm. W starych kostkach metz’a jest gniazdko do tego kabla jako synchro. Mam to w mojej Metz 36 CT3 z SCA 300. Pozdr.

  6. Po zakupie zestawu, okazało się, że Yongnuo synchronizuje się ( canon 5D plus 430 EX) jedynie do czasu 1/160 s. Przy nominalnym , maksymalnym czasie synchronizacji wynoszącym dla 5D 1/200 s, widać już wyraźny pasek u dołu kadru. Sądzę,że czas synchronizacji mógłby wynieść 1/180 s, ale canon nie ma takiej działki.
    Reasumując – własnie na tym polega niewysoka cena wyzwalacza – dość solidna budowa, niezawodność działania, ale ograniczenie pola działania do pomieszceń studyjnych. Przy takim czasie synchronizacj, zastosowanie Yongyuo w plenerze ( np w słoneczny dzień )jest raczej teoretyczne.

  7. obstawiam że problem leże po stronie 5D. To już leciwa puszka. Z 50D lata bez problemu 1/250 i nie inaczej powinno być z 5DmII.
    Synchronizacje z krótkimi czasami obecnie chyba tylko pocket wizardy posiadają.

  8. Nie, brak synchronizacji wynika zawsze z niedoskonałości wyzwalaczy/odbiorników. Zarówno przecież pocket wizardy jak elinchromy działają z canonami w pełnym zakresie synchronizacji. Po sprawdzeniu Yongnuo z 5dmII sytuacja jest identyczna – synchronizacja jest możliwa tylko do 1/160s. Przy czym obie wersje „piatki” canona mają maksymalny czas synchronizacji do 1/200s.
    I uwaga druga – po zakupie okazało się, że jeden z odbiorników w ogóle nie wyzwala lamp ( brak wyzwalania mimo pracujacych normalnie diod).
    Po rozpoczęciu procedury reklamacyjnej sprzedający zadał pytanie czy odbiornik nie został podłączony do lamp wysokonapięciowych. Otóż nie został, jednak zadane pytanie wskazuje że odbiornika NIE WOLNO podłączać do starszych lamp używanych z analogami( tzw wysokonapięciowych).
    Niestety żaden z polskich dystrybutorów nie wspomina o tym w opisie technicznym Yongnuo.
    Pzdr

    1. Wiesz to że nie można podłączać starych lamp wysokonapięciowych to raczej oczywista oczywistość i nie powinna dziwić. Do żadnego współczesnego aparatu cyfrowego też nie wolno podłączać i żaden dystrybutor o tym nie trąbi.

  9. Fajny test.
    A czy z Metzem 36 C-2 ten phottix tetra pracuje bez problemu?

  10. Używam Yongnuo RF-602 przez przejściówki w systemie Sony i synchronizuje błysk na drugą lamelkę nie tracąc nawet odrobiny światła. Zastanawiam się dlaczego u Ciebie nie działa… Ja po prostu wybieram w body synchronizację na drugą kurtynę, a w lampie nic nie zmieniam. Działa aż miło.
    Pozdrawiam i dzięki za test porównawczy – zachęcił mnie do kupna.

    1. hmmmm…. Jesteś pewien że jeśli ustawisz czas powiedzmy 2 sec to błyska pod koniec naświetlania ? Jeśli to prawda to sony zyskuj w moich oczach 🙂
      W Canonie jest to o tyle niemożliwe że w aparacie menu ustawień lampy nie działa kiedy tej nie ma na stopce, a ustawienie synchronizacji na lampie nic nie zmienia.

  11. Nie pocieszacie mnie z tym wysokim napięciem na stopce, mam vivitara 283 z napięciem powyżej 250 i to właśnie z nim miał współpracować odbiornik Yongnuo 🙁

    1. Lampa z takim napięciem z niczym współczesnym nie będzie Ci działać – żaden aparat, żaden wyzwalacz. Tzn. będzie do pierwszego włączenia 😀
      Ratuje Cie tylko specjalna bezpieczna kostka synchro z gorącą stopką która jest przystosowana do lamp aparatowych starego typu, pracujących na wysokim napięci. Problem jest taki że taka kostka kosztuje 100 zł, a więc więcej jak taka lampa. Jak by co są w funsports’ie i pchlim alletargu

  12. ja mam jakiegoś unomata z napięciem na stopce 208V, zrobiłem sobie na kabelku separator (mogę wysłaćschemat ;p ) i łączę lampę z aparatem za pomocą krótkiego kabelka. Za kilka dni będę mieć phottixa, więc napiszę więcej jak wyzwala i czy działa na 2 kutynę;p

  13. dostałem ten wyzwalacz phottixa i jestem zadowolony ;] wyzwala blysk nawet przy t= 1/4000,
    działa również na 2 kurtyne 🙂
    body: a300

  14. witam, czy jest możliwość aby wyzwalacz na gorącej stopce uszkodził swoim napięciem moj kompakt Panasonic FZ-50 ? czy na wyzwalaczy panuje duże napięcie przekraczające 9V ?

  15. witam
    robię 350d i ostatnio zapodałem kpl. wyzwalaczy radiowych (nadajnik + odbiornik) no i… zaczęło się: nadajnik powinien być podpięty do stopy w aparacie – ale wówczas nie mogę używać lampy 580 ex II, wiec spróbowałem tak: lampa na aparacie – i do niej podłączyłem nadajnik / kabelkiem z dwoma wtyczkami PC /… i nie działa tzn. robiąc zdjęcie – przy takim połączeniu – lampa w stopce działa natomiast lampa w odbiorniku nie reaguje. nadajnik + odbiornik sprawdziłem – nadajnik przy wciśnięciu – wyzwala lampę na odbiorniku i na stopce aparatu … i tyle. jak to połączyć – może jest jakieś specjalne ustawienie lampy. no chyba, że gniazdo w lampie 580 ex II działa tylko w jednią stronę / tzn dostaje sygnal, ale nie przyjmuje /??? przeszukałem instrukcję 580 ex II ale nic.
    ew. jak to inaczej spiąć: na stopce 580 ex II + dwie lampy połączone kpl. wyzwalaczy radiowych????

  16. Mat a jakbys zrobil tak ze;
    podlaczasz nadajnik kabelkiem do zlacza wyzwalania migawki (w 350 z boku pod gumowa oslanka). na sanki wkladasz 580 a do odbiornika podpinasz 2 lampe
    ustawiasz ostrosci itd a wyzwalasz wszystko na raz przyciskiem na nadajniku

  17. Cześć
    mam pytanie
    posiadam zestaw yongnuo na bazie 460 II
    zamierzam kupić drugą lampkę, ale na allegro jest tylko 460 i pytanie czym sie te lampki różnią i jak wyzwolić 2 lampki jednym nadajnikiem? po prostu jedną ustawiam na M a drugą na S2?
    pozdrawiam.

    1. yongnuo yn-460 ma mniejszą moc (LP 24 zamiast 38 przy ISO 100) i ładuje się sekundę dłużej od yongnuo yn-460 II.
      Tak, dadzą się wyzwolić jednym nadajnikiem. Na lampie na nadajniku ustawiasz M a na drugiej S1 (wyzwolenie na pierwszy błysk) Oczywiście ma to wady jak to z fotocelami bywa – słaby zasięg, mała skuteczność w słoneczne dni.

  18. a czy ktos wie czy stara lampe wysokonapieciowa mozna wyzwalac odbiornikiem yongnuo poprzez kabelek pc synchro – wiem ze mozna z dowolnego nowego body np canon 5dmk2 itp… czy w przypadku odbiornika yongnuo jest analogicznie ?

  19. Witam,
    zauważyłem taki problem odnośnie „konfiguracji” do wyzwalania bezprzewodowego aparatu i lampy :
    1. na aparat zakładamy prostokątny odbiornik (element z sankami na lampę na górze i na spodzie)i podepinamy do gniazda w aparacie
    2. na lampę studyjną odbiornik z zamontowanym dużym jack’iem
    3. do ręki kontroler (element tylko z sankami na dole)

    to po naciśnięciu na kontrolerze z pkt 3 kwadratowego przycisku … lampy błyskają, aparat wyzwala migawkę … ale niestety nie ma synchro pomiędzy migawką a błyskiem. Mam wrażenie, że najpierw migawka rusza a dopiero potem błyskają lampy … no i klops, bo myślałem że będę mógł zrezygnować z wężyka sputowego. W standardowym ustawieniu tj kontroler na aparacie i odbiornik na lampach studyjnych wszystko działa bez problemu do 50m – większej odległości w studio nie było 😀 Jeśli ktoś sobie poradził z problemem proszę o informację.

    Pozdrawiam serdecznie, Tomek.

  20. No i dzięki temu testowi kupiłem Yongnuo 😉 Pozdrawiam.

  21. A porównałbyś Youngnuo RF-602/3 z Pixel Soldier ? (jesli jest możliwość dla nikona i sb-900) przy okazji opisać jakie są ich ograniczenia…

    ps. dziekuję za testy które juz opisałes… dobrze jest się dowiedzieć czegoś nowego 🙂

  22. Zakupiłem YONGNUO RF-602 prostu z Chin, wyszło tanio i dlatego przebolałem że jeden z 3 odbiorników nie działa. Ogólnie z moją puszką d80 Nikon i żarówką błyskową JH-5500 45Ws synchronizuje się tylko do 1/200s i już widać lekki cień w dole zdjęcia. Do tego odbiornik ma przebicie na sankach co odczułem osobiście parę razy 🙁

    1. 3V z odbiornika na pewno nie poczułeś 🙂 To raczej wina żarówki błyskowej, a to już może być niebezpieczne. Producent raczej nie przewidział i nigdzie nie zaleca współpracy z takimi wynalazkami.

  23. Gdyby nie zalecał to nie robił by złącza. A prąd faktycznie może być z żarówki ale to że przenosi się ze złącza na sanki to już nie wina żarówki.
    Teraz jak tak dobrze się zastanowię to dobrze że w D80 nie ma złącza synchro do bezpośredniego podpięcia do tej żarówki, była by jazda.

    1. Zmierz multimetrem jakie napięcie ma ta żarówka w gnieździe PC i będzie wszystko wiadomo. Tak 8V jeszcze jest ok. Jak za duże to trzeba podłączać przez tzw. „bezpieczną kostkę”. Z tego samego powodu starych lamp nie można podłączać do współczesnych cyfranek i szpargałów typu wyzwalarki.

      Przydatna strona http://botzilla.com/photo/strobeVolts.html

  24. Witam.
    Ostatnio kupiłem zestaw YongNuo RF-603, ale nie przewidziałem jednej rzeczy. Mianowicie: RF-603 nie można użyć jako nadajnika lampy jeżeli nie znajduje się on w sankach aparatu. Nawet wyprowadziłem z lampy (580EXII) kabelek, aby dostarczyć do 603-ki sygnał z aparatu i wtedy d..a, lampa (430EXII) jako dodatkowa lampa zaczyna disco.
    Ja chciałbym założyć bezpośrednio na sanki aparatu lampę tak żeby wszystkie pomiary działały, a nadajnik 602-ki podpiąć przez PC do gniazda z boku w aparacie. Powiedzcie czy ta opcja działa i czy w zestawie YongNuo RF-602 jest taki kabelek.
    Pozdrawiam.

  25. Witam.
    Może ktoś wie gdzie kupić wyzwalacz 602, żeby miał wyjście na PC. Na allegro jest tylko nowy typ bez gniazda PC. Sklep SYSTEM BANK ma na zdjęciach to wyjście, ale kiedy zapytałem okazało się że, to tylko na zdjęciach. Jeżeli kupię 602 bez gniazda, to czy duży problem będzie go zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.